Hraniční porucha osobnosti
Sponzorované odkazy:
Je až děsivé, když se zamyslíme nad faktem, co za lidi se pohybuje v našem okolí a jaké věci se jim mohou honit hlavou, aniž bychom o tom věděli. Mnohdy se arogantní a sousedy přehlížející jedinec ukáže jako opatrná osoba s dobrým srdcem, cholerický profesor má možná partnerské problémy a tichý, vcelku nenápadný člověk třeba trpí psychickou poruchou, která je jakousi časovanou bombou. Není to tak dlouho, kdy v Lednici na Moravě došlo k tragédii v podobě smrti dvacetiletého mladíka a jeho o rok mladší přítelkyně pobodané v nemocnici. Oba napadl bývalý přítel dívky. Takový hodný a tichý chlapec, říkají sousedi. Člověk trpící hraniční poruchou osobnosti, říkají odborníci…
V současné době stoupá počet lidí, kteří trpí takzvanými ranými poruchami. Jednou z nich je i borderline čili hraniční porucha osobnosti. V současnosti se odhaduje, že hraniční poruchu osobnosti v nějaké míře vykazuje až 50% pacientů, kteří vyhledají psychoterapeutickou pomoc. Hraniční porucha se postupně stala obecně akceptovanou nemocí, oddělitelnou od ostatních poruch osobnosti. Existuje dalekosáhlá jednota v tom, jaké rysy chování pozorujeme v souvislosti s hraniční poruchou. Porucha se projevuje v průběhu celého života, přičemž musejí být splněna určitá kritéria
1. kritérium
Vzorec nestabilních, ale intenzivních mezilidských vztahů, který se vyznačuje střídáním obou extrémů, přehnané idealizace a devalvace.
2. kritérium
Impulzivita u nejméně dvou potenciálně sebepoškozujících aktivit jako je například utrácení peněz, sexualita, zneužívání omamných látek, krádeží v obchodech, bezohledné jízdy a záchvaty žravosti.
3. kritérium
Nestabilita v oblasti emocí, například výrazné změny nálady od základního pocitu k depresi, podrážděnosti nebo úzkosti, přičemž tyto stavy obvykle trvají několik hodin, nebo v řídkých případech déle než několik dní.
4. kritérium
Výrazná a trvalá porucha identity, která se projevuje ve formě nejistoty v nejméně dvou z následujících oblastí života: obrazu sebe samého, sexuální orientaci, dlouhodobých cílech nebo přáních ohledně povolání, v druhu přátel nebo partnerů nebo v osobních hodnotových představách
5. kritérium
Opakované vyhrožování sebevraždou, náznaky sebevraždy nebo sebevražedné pokusy nebo jiné sebemrzačící chování a chronický pocit prázdnoty nebo nudy.
Článek Hraniční porucha osobnosti byl publikován 19. dubna 2012 v 14.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Posttraumatická stresová porucha 13.07.2012 10.00
- Generalizovaná úzkostná porucha 13.08.2012 13.00
- Tělesná dysmorfická porucha (dysmorfofobie) 28.09.2022 08.00
- Bipolární porucha – rozpoznejte nemoc ještě v zárodku 24.04.2012 14.00
- Obsedantně kompulzivní porucha – jak na psychické nemoci? 16.02.2012 15.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.