Šikana – jak se projevuje a druhy šikany
Sponzorované odkazy:
Šikana je v dnešní době velmi užívaným slovem v různých sférách a oblastech života. A není se čemu divit. Týká se lidí jakéhokoli pohlaví, věku, dětí jak dospívajících, tak kupodivu dospělých, rasy, vyznání, sociální třídy, vzhledu, vzdělání, povolání, inteligence, vlastností. Možná žijete v domnění, že se šikana týká pouze menších dětí a jejich vrstevníků, avšak opak je pravdou. Daleko závažnější šikany se stávají na pracovištích a nebo na vysokých školách. Málo kdy můžete tvrdit, že vzdělaný člověk je v tomto ohledu inteligentnější, než člověk se základním vzděláním. Mnohdy se i vědci pozastavují nad tím, jak jedinec s mnoha tituly a odbornými znalosti, může utlačovat jiného kolegu a nebo například žáka, kvůli jeho orientaci nebo rasové odlišnosti. Zkrátka a dobře, šikana se vyskytuje všude kolem nás v daleko větším množství, než si vůbec kdo dovede představit…
Fyzická šikana
Fyzická šikana je známa snad každému z nás možná můžete říci, že jste se s ní i osobně setkali. Jak již samotný název napovídá, týká se fyzičky, čili fyzických trestů, ty spočívají v mlácení, škrcení, kopání a jiném bolestném ubližování. Fyzická šikana se může vyskytovat prakticky kdekoliv. Nejčastěji se s ní můžete setkat ve školce, ve škole či v jiném výchovném ústavu, kdy si děti málokdy uvědomují, co vlastně dělají a nebo, v horším případě, si sami berou příklad z domova. Ostatní případy fyzického týrání se objevují prakticky kdekoliv na pracovišti a také doma.
Psychická šikana
Fyzická šikana je sice velice nepříjemná, avšak málokdy zanechá na jedinci duševní následky, to ovšem nemůžeme tvrdit o dalším typu šikany, a to o psychickém. Psychická šikana se vyskytuje ve stejných případech jako uvedená šikana fyzická, avšak v napadeném zanechává mnohdy hluboké duševní následky, které je někdy třeba řešit s odborníkem.
Rozlišuje se šikana páchaná mezi žáky na školách, v zájmových kroužcích, v dětských domovech a výchovných ústavech, ale také takovou, která se odehrává mezi dítětem a dospělým. Například sexuální obtěžování či znásilnění dětí neznámým člověkem nebo rodinným příslušníkem, blízkým či známým, je poměrně častým obsahem článků. Dítě je zranitelnější než dospělý, často si neuvědomuje, jaké nebezpečí mu hrozí nebo ani neví, že jednání, které se na něm někdo dopouští je trestné.
Článek Šikana – jak se projevuje a druhy šikany byl publikován 12. března 2012 v 10.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Šikana na pracovišti – jak se s ní vypořádat? 16.11.2012 18.00
- Jak se vypořádat s šikanou na pracovišti? 22.06.2017 12.00
- Komplex méněcennosti – jak vlastně vzniká? 27.11.2012 18.00
- Týrání dětí – přehlížený problém lidstva 26.02.2012 16.00
- Jak poznat, že je vaše dítě šikanováno? 05.10.2013 12.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.