Ochrnutí – co je ochrnutí a které je jen dočasné
Sponzorované odkazy:
Jistě jste se několikrát setkali s ochrnutými lidmi a jistě uznáte, že jim jejich nelehkou pozici ani trochu nezávidíte. Ochrnutí má hned několik příčin od autonehody, přes genetické vlastnosti až po úrazy všeho druhu a spousta z nich zůstává do dnes záhadou. ..
Co je ochrnutí
Signály k zahájení a provedení pohybu vznikají v mozku, jsou různě přehodnocovány pomocí drah napojených na mozeček, rovnovážné ústrojí, zrak a čidla ve svalech, šlachách a kostech. Konečná podoba signálu je vedena motorickým nervovým vláknem z míchy do konkrétních svalů. Laicky řečeno, veškeré ochrnutí má příčinu v mozku a nebo v míše. Pokud se setkáte s ochrnutím jedné strany těla, za vším stojí pravděpodobně mozek. Při ochrnutí dolních končetin se jedná o přerušení či neúplnou funkci míchy. Přestanete-li ovládat jednu či druhou horní končetinu, obtíže odpovídají nesprávné funkci periferních nervů. Toto ochrnutí je nejčastější a také nejsnadněji operovatelné. Pro úplnost je třeba dodat, že útlak nervů, míchy či mozku může být způsoben kostním úlomkem, krevní sraženinou, růstem nádoru, místním zmnožením pojivové tkáně.
Dočasné ochrnutí
Některé nervy vedoucí blízko povrchu těla mohou být utlačeny při dlouhodobé nevhodné poloze těla nebo může dojít k poruše funkce působením chladu jako je například ofouknutí při jízdě na motocyklu. U těchto posledně jmenovaných problémů dochází do několika dnů ke spontánní nápravě, případně může být návrat funkce podpořen opichem léčivou látkou.
Trvalé ochrnutí
Trvalé ochrnutí je způsobeno poruchou mozku či míchy. Pokud dojde k narušení mozku a tím ochrnutí půlky těla, příčinou bývá mozková příhoda či infarkt miokardu, takovéto ochrnutí je sice dlouhodobé, avšak ne vždy musí být trvalé. K porušení míchy a páteře může dojít hned z několika důvodů, přičemž tím nejčastějším bývá autonehoda či jiné pády a zranění. Pacient je poté připoután na invalidní vozík a dle rozsahu narušení míchy záleží na budoucí rehabilitaci. Ve spoustě případech se díky pravidelnému cvičení a vytrvalosti jedinec opět postaví na vlastní nohy, avšak pokud byla mícha zasažena vážným a nenapravitelným způsobem, pacient zůstane již na vždy invalitní.
Článek Ochrnutí – co je ochrnutí a které je jen dočasné byl publikován 25. února 2012 v 13.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Mozková mrtvice – příznaky a následky nemoci 02.12.2011 15.00
- Obrna lícního nervu – nevzhledná avšak snadno léčitelná nemoc 23.11.2011 15.00
- Pneumokok - chraňte své děti 28.06.2010 00.00
- Klíšťová encefalitida 23.02.2011 00.00
- Dětská mozková obrna 29.11.2011 15.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.