Fyzioterapie – zamezte bolestem pomocí odborníka
Sponzorované odkazy:
V dnešní uspěchané a hektické době se vlivem namáhavé práce mnohdy nesoustředíme na naše tělo a psychiku, čímž nám jaksi chátrá zdraví. Moderní člověk je naprogramovaný k vydělávání peněz a obživě rodiny, přičemž jeho vlastní zdraví je až na několikátém místě pomyslného žebříčku. Pokud patříte k tomuto typu jedince, jistě jste se setkali s bolestí zad, kloupů, hlavy a s daleko většími obtížemi, kvůli kterým jste zkrátka museli vyhledat lékařskou pomoc, která vás se vší pravděpodobností poslala na nejbližší fyzioterapii.
Co je vlastně fyzioterapie
Základním cílem fyzioterapie je léčba funkčních poruch pohybového aparátu, mezi něž řadíme například blokády kloubů, svalové spasmy a další, s využitím anatomických a fyziologických poznatků pohybového aparátu. Hlavním diagnostickým a zároveň terapeutickým „nástrojem“ je terapeutova ruka, která nám dává mnoho okem nespatřitelných, a přesto nepostradatelných informací dokreslujících celkový obraz pacientova problému. Hmatem zjišťuje nejen tuhost a napětí svalstva, ale zároveň i teplotu a vlhkost kůže poukazující na reflexní změny daných míšních segmentů.
Kdo je fyzioterapeut
Za fyzioterapeuta lze pokládat osobu, jenž získá odbornou způsobilost k výkonu povolání fyzioterapeuta, o nelékařských zdravotnických povoláních. Odbornou způsobilost bylo dříve možné získat absolvováním oboru fyzioterapeut nebo rehabilitační pracovník na střední zdravotnické škole či oboru diplomovaný fyzioterapeut na vyšší zdravotnické škole. V současnosti lze odbornou způsobilost získat již pouze po absolvování vysokoškolského studia, a to buď v bakalářském, nebo magisterském studijním programu s možností postgraduálního vzdělávání. V praxi tedy vedle sebe působí fyzioterapeuti se středoškolským, vyšším odborným i vysokoškolským vzděláním. Nepleťte si však fyzioterapeuta s lékařem.
Masáž či terapie?
Drtivá většina běžné populace příliš nevnímá rozdíl mezi masérským a fyzioterapeutickým pracovištěm, což je ale chyba. Uveďme si tedy jasně definovatelný rozdíl, mezi těmito profesemi. Masáže provádějí maséři s kurzem, ve kterém se naučí základní mechanické hmaty. Spojí-li se určitá vnitřní schopnost a vnímavost jedince, dokáže tento pracovník velmi dobře uvolnit bolestivé místo, avšak masáž ale nikdy neléčí ve smyslu vyřešení příčiny problému. Odstranění příčin bolestivých stavů vám může nabídnout pouze fyzioterapeut, který absolvoval patřičné vzdělání v oboru fyzioterapie, nástupní praxi u lůžka v nemocnici a následnými certifikovanými kurzy ukončenými atestací.
Článek Fyzioterapie – zamezte bolestem pomocí odborníka byl publikován 27. února 2012 v 14.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Lymfatický systém se léčí pohlazením 31.05.2014 15.00
- Jak se zbavit celulity, vrásek, strií a jizev jednou pro vždy? Zkuste rázovou vlnu 01.11.2017 16.45
- RS neboli roztroušená skleróza 11.12.2017 21.15
- Na léčbu tenisového lokte a patní ostruhy „předepisujeme“ rázovou vlnu 27.09.2017 16.15
- Syndrom karpálního tunelu: nemoc z počítače, klavíru, jehly i sbíječky 23.11.2014 13.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.