Týrání dětí – přehlížený problém lidstva
Sponzorované odkazy:
Týrání dětí je výraz, který je snad každému z nás jasný a velice známí, avšak málo kdo se o něho opravdu zajímá a snaží se obětem pomoci. I když se tomuto faktu věnuje spousta médií a člověku by se zdálo, že sociální pracovníci pracují na plné obrátky, není tomu tak. Den co den se můžete dočíst o dalších a dalších nalezených dětech, ke kterým osud nebyl ani trochu spravedlivý. Proč si vlastní rodiče či nejbližší rodina vybíjí svůj vztek na nevinných dětech své krve je k nepochopení, avšak takových případů stále přibývá, veřejnost je mnohdy slepá, sousedé se tváří, že nic nevidí a neslyší a dítěti se dostane pomoci, až když si třídní učitel všimne, že jeho tělesná váhá je na pokraji zhroucení a modřiny na těle se množí jako houby po dešti. Týrané dítě však podlitiny vidí jako to nejmenší zlo, veškeré činy se totiž do smrti vryjí do jeho paměti, kde zanechají temné stopy.
Fakta a statistika
Podle odborných odhadů je v České republice týráno až čtyřicet tisíc dětí, což je poměrně alarmující cifra. V naprosté většině případů však není odhaleno a trvá po celé dětství dítěte, které obvykle není schopno samo se dovolat pomoci. Kolem padesáti dětí ročně u nás na následky týrání a špatného zacházení umírá. Smrtelnými následky jsou nejvíce ohroženy děti kojeneckého a batolecího věku, a to vzhledem ke své zvýšené zranitelnosti a naprosté bezbrannosti. Týrané děti často vůbec nechodí ven ani nenavštěvují žádná kolektivní zařízení, proto jsou snadno k ,,přehlédnutí“. Většinou unikají i lékařskému dohledu. Zdraví a život týraného dítěte tak závisí na všímavosti okolí a včasném oznámení skutečností, které týrání nasvědčují.
Tělesné týrání
Forma fyzického týrání je nejčastější a obvykle souvisí s neutišitelným vztekem rodiče, který si jej vybíjí právě na bezbranném dítěti. Formy fyzického týraní jsou nepřiměřené bití rukou, bití různými nástroji, kopání, způsobení bodných, řezných a sečných ran, údery pěstmi, vytrhávání vlasů, způsobování popálenin, svazování dítěte a podobně.
Psychické týrání
Další formou je týrání psychické, které zahrnuje slovní útoky na sebevědomí dítěte, ponižování, zavrhování, vystavování závažným domácím konfliktům, podrývání sebedůvěry a sebevědomí opakovaným urážením a podceňováním, kladení nerealistických nároků na dítě, ale i nedostatečný zájem o dítě z důvodu vysoké zaměstnanosti rodičů. Přestože se psychické týrání mnohem hůře prokazuje, představuje nejčastější formu syndromu CAN.
Článek Týrání dětí – přehlížený problém lidstva byl publikován 26. února 2012 v 16.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Děti a kouření? Nový trend? 28.02.2024 07.00
- Pneumokok - chraňte své děti 28.06.2010 00.00
- Jídelníček pro děti – jak by měl vypadat? 16.01.2013 16.00
- Jak své děti vést k zodpovědnosti? 28.03.2015 14.00
- Probiotika pro děti - mají nějaké výhody? 27.10.2021 08.00
Top 10
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Pásový opar – příznaky a léčba
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.