Zápal plic – příčiny a léčba
Sponzorované odkazy:
Zápal plic je tradičním názvem pro poměrně širokou paletu zánětů plicní tkáně, přičemž jeho odborné lékařské pojmenování zní pneumonie. Zánět obecně je obrannou reakcí organismu na přítomnost mikrobů jakožto virů nebo bakterií, či na poškození tkáně vyvolané působením nepříznivých chemických či fyzikálních vlivů. Nejinak je tomu u plic, přičemž množství onemocnění infekčních jasně převažuje.
Průběh a závažnost onemocnění jsou určeny především konkrétním typem mikroba, který je schopný narušovat orgán, pronikat do něj, tvořit látky nepříznivě působící na celý organismus, vyvolat konkrétní obrannou reakci těla a podobně. Dále je důležitým faktorem věk pacienta, celkový fyzický stav, životní styl a případná přítomnost dalších onemocnění.
Příčiny
Málo kdo ví, že zápal plic může vzniknout na základě několika odlišných faktroů, které spolu vzájemně však nesouvisí.
Infekce
Zápal plic infekčního původu může být vyvolán různými typy mikroorganismů, nejčastěji jsou to baterie, viry a plísně. Zápal plic na podkladě infekce může rozdělit na několik druhů a to na komunitní pneumonie, hypostatická pneumonie, nozokomiální pneumonie a nebo pneumonie u lidí s oslabenou imunitou.
Hypostatický zápal plic
Jedná se o zánět plic, kdy dochází k postižení spodní části plic a vyskytuje se nejčastěji u pacientů, kteří jsou dlouhodobě upoutaní na lůžko.
Nozokomiální pneumonie
Mluvíme o zápalu plic, který vzniká v souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení, kdy je pacient nakažen v nemocnici.
Komunitní zápal plic
Tento typ neumonie vzniká běžnou nákazou v prostředí, ve kterém žijeme. Nejčastější příčinou je streptococcus pneumoniae či virus chřipky.
Neinfekční zápal plic
Neinfekční varianta se vyskytuje také poměrně často. Nejčastější příčinou je vdechnutí nějakých chemikálií či jedovatých látek. Dále také může být vyvolán při aspiraci zvratků či vdechnutí cizího tělesa.
Léčba
Na základě závažnosti momentálního stavu pacienta, jeho věku a přítomnosti dalších onemocnění, rozhodne lékař o nutnosti hospitalizace. Jinak zdraví pacienti ve věku do 60 let mohou být léčeni doma, pacienti s těžším průběhem pneumonie jsou hospitalizováni vždy.
Článek Zápal plic – příčiny a léčba byl publikován 5. února 2012 v 13.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (2).
Podobné články
- Hrozí Vám rakovina plic ? 28.05.2010 20.00
- Jste kuřák, zapomeňte na lázně 14.11.2015 15.00
- Vodní dýmka = 20 cigaret 15.04.2013 12.00
- Chlamydie - příznaky a léčba 05.10.2010 20.00
- Vašemu zdraví prospěje běh na lyžích 15.12.2017 08.00
Top 10
- Cista na vaječníku
- Tejpování obličeje – zaslouží si vaši pozornost?
- Jak se v novém roce zbavit nezdravých zlozvyků?
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.