Světloplachost – příznaky a léčba
Sponzorované odkazy:
Možná si kladete otázku, co světloplachost znamená a zda-li je to nemoc a nebo pouze porucha. I když o ni můžete slyšet poprvé, nepatří k typicky ojedinělým, až vzácným postižením. Světloplachost čili fotofobie je většinou příznakem postižení oka či nervového systému, které bývá vyvoláno jinou, závažnější nemocí. Člověk se světloplachostí je zvýšeně citlivý na světlo, které je mu nepříjemné, a může mít problémy s přechodem z tmavé místnosti do osvětlené.
Příznaky
Vzhledem k faktu, že je nemoc způsobena jinou chorobou jako jsou záněty rohovek, záněty spojivek, záněty duhovek a řasnatého tělíska, příznaky mohou být rozdílné. Nejčastěji se však jedná o bolesti oka, tlak v oku, pocit cizího tělesa v oku, zarudnutí spojivky, otok víčka, zhoršení zraku či zhoršení bolesti při pohledu do blízka. Někteří pacienti se shodují na silné bolesti připomínající spálení od cigarety. Pokud jste zaznamenali jakýkoliv z těchto nepříjemných příznaků, navštivte očního lékaře. Fotofobie je rovněž jedním z charakteristických příznaků zánětu blan obklopujících mozek a míchu neboli meningitidy. Zde je třeba podstoupit vyšetření, které by vše vyloučilo. Rovněž se může objevovat při migréně či dokonce jako jeden ze symptomů malárie. V případě migrény je světloplachost součástí komplexu příznaků, převážně neurologického původu, označovaných jako aura, které se objevují během záchvatu.
Léčba
Světloplachost se neřadí k závažným či dokonce neléčitelným onemocněním, pokud jste tedy odstranily problém, kvůli kterému k fotofobii dochází, například zmiňovaná malárie, soustřeďte se na vymizení příznaků světloplachosti, jenž sice mnohdy sami vymizí, avšak nemusí to mu tak být vždy. Fotofobii lze zmírnit hned několika způsoby, řadíte-li se k postiženým, rozhodně si pořiďte tmavší sluneční brýle, po případě kšiltovku, bez sluneční ochrany byste na denním světle působili dezorientovaně a zmateně. Je třeba co nejvíce snížit jas na přístrojích, které vyzařují světlo umělé, což je monitor televize či počítače. Další fází je používání očních kapek, které zmírní tření, bolest a nebo otok. Jako doplněk léčby lze užívat i přírodní produkt, jako je například Eyestar či čaj z kustovnice čínské, jenž doporučují i vyhlášené lékařské kapacity.
Článek Světloplachost – příznaky a léčba byl publikován 15. ledna 2012 v 20.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Klíšťata – jaké nám hrozí nebezpečí? 26.04.2010 00.00
- 10 tipů pro zdravé oči 08.08.2014 00.00
- Deset tipů pro zdravé oči 08.09.2014 19.00
Top 10
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Cista na vaječníku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Stres nám otravuje život. Jak se s ním vypořádat?
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Jak stáhnout z těla vodu? Máme pár skvělých tipů!
- Jak se v novém roce zbavit nezdravých zlozvyků?
- Posílení imunitního systému u dětí
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.