Kvasinky – význam a využití
Sponzorované odkazy:
Kvasinky jsou jednobuněčné organismy houbovitého charakteru, množí se nepohlavně dělením, neboli pučením. Kvasinky jsou hojně využívány v potravinářství a biotechnologiích, například při výrobě piva, vína a nebo dokonce chleba, i když jsou pro tato odvětví velice prospěšná, v lidském organismu dokáží napáchat opravdovou paseku a to v podobě nemoci Candida Albicans, jenž se projevuje bujením těchto kvasinek.
Trocha historie
Poprvé o výzkum kvasinek jako takových projevil zájem vědec Anton van Leeuwenhoek, který popsal ve svých dopisech Královské společnosti v Londýně výsledky pozorování malých kuliček v pivě pomocí primitivního mikroskopu. O několik let později, přesně roku 1837 Theodor Schwann popřel účast kyslíku při kvasném procesu a popsal v kvasící tekutině se rozmnožující kvasinky, které označil za „cukernou houbu“. I když jsou kvasinky známé stovky, ne li tisíce let, jejich přesná identifikace a popis využití byl detailně propracován až roku 1996.
Význam a využití
Již samotný název napovídá, že kvasinky jsou ideálním kandidátem k zahájení procesu kvašení. Vědci objevili, že již v době neolitické se pravěcí lidé zabývali výrobou nádob na víno, museli tedy o kvašení jako takovém mít ponětí. Oficiálně se kvasinky začali využívat až v 19. století, kdy byly ,,zneužity“ k výrobě piva, pro které je kvašení nezbytné. Dnes jsou kvasinky běžně využívány v potravinářském průmyslu k přípravě pečiva, ale také v mléčných produktech. V krmivařském průmyslu nabývají význam krmné směsi z kvasnic. Doposud jsou poměrně málo využívány pro potravinářské účely jako zdroj bílkovin a jiných biologicky cenných látek. Mají bohatý obsah dobře stravitelných bílkovin, cukrů a zejména komplexu vitamínu B, což platí zvláště pro pivovarské kvasinky, ty se využívají i při léčbě nervových onemocnění, při zánětlivých kožních chorobách, při poruchách zažívacího traktu a jaterních chorobách.
Některé kvasinky, např. z rodů Saccharomyces, Kloeckera, Torulopsis způsobují kvašení alkoholové, octové, mléčné, máselné a propionové. Rozdělují se podle rozložení kvasinkové kultury a vývinu plynu na svrchní a spodní. Málo kdo slyšel o kvasince Saccharomyces cerevisiae, která je ezbytná při vaření piva, výrobě vína, pečení chleba a podobně. V potravinářství je používána zejména k obohacování krmných směsí vzhledem ke značnému obsahu karotenoidů které je schopna produkovat i ve stresových podmínkách.
Článek Kvasinky – význam a využití byl publikován 6. ledna 2012 v 15.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Mykóza - příznaky a léčba 31.01.2011 12.00
- Kvasnice – pro krásnější plet i výkonnější paměť 20.06.2011 00.00
- Seriál: Nejčastější mýty o našem těle (díl 1. Vlasy) 11.08.2012 11.00
- Co použít, když vás trápí svědění pochvy? 24.07.2015 22.45
- Kvasinková infekce u dětí 19.01.2022 09.00
Top 10
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.