Inkontinence – skoncujte s únikem moči
Sponzorované odkazy:
S neschopností udržet moč se setkává nejedna žena a každá jistě přisvědčí, že se jedná o velice nepříjemnou situaci, se kterou se není třeba chlubit. Inkontinence, neboli únik moči se týká spíše starších dam, avšak může postihnout i ženy středního věku a dokonce mladé slečny. Statistiky hovoří o tom, že například stresovou inkontinencí trpí asi 20% žen ve věku kolem 45 let. I když se nejedná o závažnou nemoc či smrtelnou poruchu, o léčbě se poraďte se svým lékařem, vyvarujete se tak spoust nepříjemností.
Jak funguje močový měchýř
Močový měchýř pojme až půl litru tekutiny najednou, je to dutý svalový orgán, který mění svůj tvar podle toho, kolik je v něm moči. I když má poměrně velkou kapacitu, už při 100 mililitrech tekutiny v jeho útrobách, pociťuje člověk nucení na močení. Proces močení je řízen činností autonomních nervů a dolního úseku bederní míchy, což je poměrně složitý proces. Začátek celého močení a vyprazdňování, je vyvoláván drážděním stěny měchýře, který se roztahuje a tlačí na nervová zakončení ve stěně. Pro vyprázdnění je rozhodující stah stěny měchýře a uvolnění zevního svěrače močové trubice. Ovládat činnost svěrače se člověk učí již v dětství.
Příčiny inkontinence
Nastanou-li situace, kdy je přirozená činnost močového měchýře narušena, setkáte se ve většině případů s nekontrolovaným únikem moči z měchýře, který vzniká důvodem poruchy „uzávěrového aparátu močového měchýře“, zevního svěrače, ochabnutí svalů pánevního dna i močové trubice. K tomu zpravidla dochází v důsledku těžkých a opakovaných porodů. nezřídka je příčinou například těžká fyzická námaha. Důvodem vzniku inkontinence může být i astma či chronická zácpa, výhřez meziobratlové ploténky, onemocnění či úrazy mozku nebo míchy a některá neurologická onemocnění.
Stresová inkontinence
Je druh inkontinence, která je způsobená činnostmi jako kašel, smích, kýchání, cvičení nebo jiné pohyby, které zvyšují intraabdominální, neboli nitrobřišní tlak a tím i tlak na měchýř. Tento druh úniku moči není chronický.
Urgentní inkontinence
Urgentní inkontinence je nechtěná ztráta moči vyskytující se bez zjevné příčiny při náhlé potřebě močit. Nejčastější příčina urgentní inkontinence jsou nepřiměřené kontrakce měchýře. Může nastat kdykoliv během dne a pacienta překvapuje dokonce i v noci.
Funkční inkontinence
Lidé s funkcionální inkontinencí mohou mít problémy s myšlením, pohybem nebo komunikací, které jim brání dosáhnout toaletu. Toto se týká například starších osob s Alzheimerovou nemocí.
Léčba inkontinence
Léčba spočívá v první řadě ve cvičení zpevňování pánevního dna. Pokud trpíte druhou či třetí fází, měli byste podstoupit elektrickou stimulaci, jenž posílí vaši svalovou soustavu. Při akutních problémech vám lékař naordinuje léky.
Článek Inkontinence – skoncujte s únikem moči byl publikován 1. ledna 2012 v 14.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Týká se hyperaktivní močový měchýř i vás? 21.02.2017 01.15
- Jak cvičit s venušinými kuličkami? 24.08.2021 00.00
- Strašák všech mužů? Předčasná ejakulace 11.12.2013 22.15
- Cvičení v těhotenství – připravte své tělo na namáhavý porod! 13.09.2011 23.15
- Menopauza a její příznaky 29.08.2010 22.00
Top 10
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Alpro – zdraví z přírody
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče II. díl
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.