Malárie – i obyčejný komár může být zabijákem
Sponzorované odkazy:
Cestování do bohem zapomenutých končin s sebou přináší nejrůznější rizika a následky z případných chorob. Před každým neznámým dobrodružstvím byste proto měli podstoupit očkování, abyste se vyvarovali případným potížím ze smrtelné choroby, které například na Africkém kontinentu číhají ze všech stran. Chřipka či angína jsou starosti, kterých se zbavíte do pár dnů či týdnů za pomocí antibiotik, jenž vám uleví od bolesti a trápení, avšak onemocnění, jako je Malárie mohou vážně narušit celý organismus a dokonce jedinci přivodit smrt. Mějte se na pozoru a adrenalinové zájezdy neberte na lehkou váhu.
Malárie
Jinak také řečeno zimnice je jednou z nejznámějších chorob infekčního charakteru. Ročně touto nelehkou nemocí onemocní 500 milionů lidí, přičemž milion zákeřné chorobě podlehne. Jedná se zpravidla o malé děti do 5 let, žijící v tropické a subsaharské Africe. Všichni jsme slyšeli o faktu, že malárii šíří komár, ten je však nakažen plasmodií, což je také prvok apicomplexa. Roku 1907 byla francouzskému lékaři Charlesovi Louisovi Alphonseovi Laveranovi udělena Nobelova cena za medicínskou fyziologii a za objev léčení syfilis právě zmiňovanou malárií.
Prevence proti malárii
Zatím nejúčinnější formou prevence proti nákaze malárií jsou chemické postřiky komárů DDT, ty zahubí velké množství nakaženého hmyzu, ale mají katastrofální dopad na životní prostředí. Proto se všem obyvatelům žijícím v ohrožených oblastech doporučují moskytiéry, ty působí jako skvělá ochrana převážně dětem a matkám, které jsou nejohroženější. Zásadní je také včasné rozpoznání nemoci a okamžitá léčba, což je v rozvojových zemích, kde lékaři chybí, nemyslitelná věc.
Malárie terapií
Málo kdo by asi věřil tomu, že ve 20. století sloužila malárie k odstranění závažnější choroby – sifilisu. Principem léčby bylo, že vysoké horečky, způsobené malárií, zabily veškeré bakterie a viry způsobující sifilitidu. Postupem času však injekční nemoc jaksi zmutovala a stala se prakticky stejně nebezpečnou jako pohlavní choroba. Tato metoda se používala do 50. let, kdy byla nahrazena šetrnějšími a účinnějšími antibiotiky.
Léčba
Léčba malárie se určuje podle stádia nákazy. Pokud je pacientova nemoc v začátcích, obvykle se podávají silnější antibiotika či chemoterapika, která ale útočí na vnitřní orgány. Ve fázi pokročilejší se k léčbě používá chinin, vyrobený speciálně pro boj s malárií.
Článek Malárie – i obyčejný komár může být zabijákem byl publikován 27. listopadu 2011 v 15.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Světloplachost – příznaky a léčba 15.01.2012 20.00
- Horečka dengue jako tropická epidemie 20.08.2012 22.00
- Jak vzniká zubní kaz? 18.03.2024 00.00
Top 10
- Cista na vaječníku
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Jak stáhnout z těla vodu? Máme pár skvělých tipů!
- Stres nám otravuje život. Jak se s ním vypořádat?
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Jak se v novém roce zbavit nezdravých zlozvyků?
- Posílení imunitního systému u dětí
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.