Paradentóza – příčiny a léčba
Sponzorované odkazy:
Zubařů se téměř každý z nás bojí jako čert kříže. Nikomu není příjemné slyšet zvuk vrtačky nemilosrdně se blížící k našim ústům a málokdo odchází po pravidelné kontrole dentisty bez jakéhokoliv, byť sebemenšího zákroku. Bolavý zub, který je třeba vytrhnout a nebo prachobyčejná plomba jsou problémy, kterých se zbavíte během pár minut, avšak paradentóza je nemoc zdlouhavá, svízelná a s nejistým výsledky.
Paradentóza je lidově řečeno zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu. Nejnovější průzkumy dokazují, že až 80 % dnešních lidí trpí touto nemocí. Tato velmi častá infekce se projevuje v několika stádiích a vzniká působením bakterií, které se usazují na zubech a dásních, ty pak uvolňují nebezpečné toxiny poškozující dásně a způsobující bolestivé záněty, které zprvu napadnou dásně a později se rozšíří do celého aparátu.
Příznaky
První stadium se projevuje otokem a pálivým zarudnutím, vyvolaným čištěním zubů a nebo při jídle. Dalšími příznaky je svědění a nepříjemný zápach z úst. Trpíte-li těmito symptomy, neprodleně navštivte svého zubního lékaře.
Druhá fáze je zřetelná rozvinutým zánětem, dále se objevuje bolest, nepříjemné brnění, tlak a napětí. Dásně jsou ošklivě zarudlé a zhnisané, mezi dásní a zubem se tvoří jakási kapsa naplněná hnisem. Poté se začnou obnažovat zubní krčky, následně se zuby rozestoupí a začnou se viklat. V takovém případě již dentista zuby sám odstraní a nahradí je implantáty, neboť by sami vypadaly.
Třetí fáze je typická vypadáváním zubů a silným krvácením dásně. Toto stádium je nebezpečné nejenom pro ústní dutinu, ale pro celý organismus, jelikož bakterie napadá i vnitřní orgány, nejčastěji ledviny.
Příčiny
Příčin vzniku paradentózy může být hned několik. V první řadě bývá nejčastějším viníkem špatná ústní hygiena a nesprávná skladba jídelníčku. Dalším faktorem je každopádně stres, požívání alkoholu v nadměrném množství a nebo cigarety. Nejste-li si jisti, která z příčin nastartovala nemoc u vás, navštivte svého obvodního lékaře a podstupte nejrůznější zdravotní testy pomocí odběru krve.
Prevence
Prevence je v tomto případě poměrně snadná, spočívá v naprostém opaku výše zmiňovaných příčin. Zuby si proto čistěte alespoň dvakrát denně a používejte zubní nit a ústní vodu s desinfekčními vlastnostmi. Do svého stravovacího menu zařaďte větší počet zeleniny a sladkosti nahraďte ovocem, které konzumujte pouze do druhé odpolední hodiny. Omezte přísun alkoholu a začněte bojovat se závislostí na nikotinu.
Léčba
Léčba je zcela závislá na stádiu, kterým procházíte. Paradentóza je nemoc dlouhodobá a pacienty zpravidla provází celý život. V prvním a druhém stádiu vám dentista vyčistí zubní kanálky a speciálním laserem odstraní zánětlivá ložiska. Ve fázi číslo tři se většinou uchýlí k radikálnějšímu kroku a to k odstranění vlastních zubů a nahrazení zubními implantáty. Tento zákrok však není hrazen žádnou pojišťovnou a vy tak budete muset sáhnou hlouběji do kapes.
Článek Paradentóza – příčiny a léčba byl publikován 8. října 2011 v 18.30 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.