Ananas, sladký zázrak pomáhající při hubnutí
Sponzorované odkazy:
Mlsání nemusí být v každém případě hříchem. Naopak, pokud se zakousneme do sladkého ananasu, můžeme naší figuře (a nejen jí) prospět.
O ananasu
Ananasovník chocholatý je tropická víceletá bylina, jejíž původní domovinou jsou země tropického pásu Latinské Ameriky. Nyní se pěstuje i v subtropech a její sladké, výživné plody putují k milovníkům do celého světa.
Samotný plod ananasu je složen z mnoha drobnějších bobulí, doba zrání je zhruba 3 měsíce a finální váha se pohybuje obvykle v rozmezí 0,5 až 3,5 kilogramu.
Látky obsažené v ananasu
Z8kladem ananasu je voda, a to asi z 90 procent. Kromě toho však v něm najdeme řadu vitamínů, jako třeba vitamín C a E, vitamíny B1, B2, B3 a B5, alfakaroteny a betakaroteny. Z minerálních látek je to hlavně draslík, vápník, mangan, zinek, hořčík a sodík. Kromě toho však s jeho konzumací do těla dostaneme řadu dalších látek, jako třeba hodnotné aminokyseliny či enzymy.
Ananasem ke kráse
Ananas nám pomůže na naší cestě ke kráse, a to hned v několika směrech. Dobře známý je enzym bromelin (nebo bromelain). Je všeobecně známý jako zázrak spalující tuky, ve skutečnosti má však trochu jiný efekt. Jako enzym působí na naše trávení, napomáhá k lepšímu a rychlejšímu trávícímu procesu. Dle výzkumů by právě v případě pomalého trávení mělo docházet k ukládání tuků, čemuž právě bromelain zabraňuje.
Ve zralém plodu najdeme také biotin, který napomáhá ke kvalitnějším nehtům, vlasům a pokožce.
Další účinky ananasu
Kromě výše zmíněných účinků nabízí ananas mnoho dalším pozitiv. Působí protizánětlivě, je tedy používán v případě mnoha různých zánětlivých onemocnění. Má se také za to, že pomáhá při otocích, hojení ran a popálenin, snižuje riziko vzniku trombózy a srdečních onemocnění. Má také podpůrný efekt při chemoterapii.
Zpracování ananasu
Ananas je běžně k dostání čerstvý nebo kompotovaný. Kompotovaný sice může mít příjemnou chuť, nikdy se ale ani chutí ani kvalitou nepřiblíží ananasu čerstvému.
Dobře zralému ananasu se nic nevyrovná. Je příjemně sladký, není štiplavý a pro tělo je velkým přínosem. Proto je třeba vybírat pečlivě, jaký plod si domů odneseme. Dobře zralý ananas poznáme podle několika znaků. Jednak podle sladké vůně, také ale podle listů. Listy jsou totiž stále svěží, jdou však dobře vytrhnout. Většina ananasů má také v době zralosti výrazně vybarvený nazlátlý povrch. Naopak se vyhneme kusům se suchými listy a změklými skvrnami.
Článek Ananas, sladký zázrak pomáhající při hubnutí byl publikován 1. července 2011 v 00.00 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Meloun, mango a ananas – ovocem k věčné kráse 07.12.2009 00.00
- Víte, jak skladovat ovoce a zeleninu? 29.01.2014 12.00
- Životu nebezpečné diety - tyto rozhodně nezkoušejte! 05.06.2013 12.00
- Jak na problémy s erekcí? Začněte změnou životosprávy 12.08.2020 00.00
- Několik potravin, které tělu berou energii 10.12.2013 12.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.