Nemoc dna – příčina, příznaky a léčba
Sponzorované odkazy:
Dna je nemocí, která postihuje dle dostupných údajů zhruba desetinu obyvatel naší země. Dříve byla přezdívána nemocí králů, dnes však patří mezi zcela běžné choroby. Existuje ale mnoho možností, jak se s dnou relativně efektivně vypořádat.
Nemoc králů
Dna byla v minulosti pouze záležitostí těch nejbohatších. Strava obyčejného lidu totiž neobsahovala zdaleka takové množství masa a vnitřností jako jídelníčky panovníků a šlechty. Nadbytek těchto a dalších potravin a do jisté míry i genetické dispozici pak napomohly rozvoji nemoci zvané dna, latinsky arthritis urica. Dna se vyskytuje převážně u mužů. Příčiny můžeme dělit na primární a sekundární – primárními jsou nedostatečné vylučování kyseliny močové z těla, genetické dispozice a přemíra masa, alkoholu, luštěnin a dalších potravin v jídelníčku. Sekundárními příčinami se pak rozumí některá onemocnění. Dna se totiž často vyskytuje společně s jinými nemocemi, třeba cukrovkou či leukemií.
Chemické procesy při dně
Osoby trpící dnou mohou své potíže přičítat hlavně nedostatečnému množství enzymů, které štěpí kyselinu močovou. Tato kyselina je produktem metabolizace tzv. purinů. Tělo ji tedy nedokáže zpracovat a vyloučit. Zůstává v organismu – v krvi a ukládá se v tkáních, zejména kloubech.
Příznaky dny
Jelikož kyseliny močová tvoří v těle krystalky jehličkovitého tvaru, příznakem je zejména bolest, často velmi ostrá. Nemoc však provází i zánět kloubu. V době záchvatu se mohou objevovat i horečky.
Diagnóza a první kroky
Dna se diagnozuje velmi snadno – složení krve a moči poukáže na problém s kyselinou močovou. Pacient pak okamžitě přechází k prvnímu kroku vedoucímu ke zlepšení stavu – k úpravě jídelníčku. Je totiž důležité věnovat patřičnou pozornost životosprávě. Velký vliv může mít optimalizace váhy, obezita totiž pacientům velmi škodí. Své místo zde má i pohyb a dostatečný příjem tekutin. Dále se nasazuje dieta, která spočívá v minimalizaci příjmů potravin obsahujících puriny.
Léčba dny
Samotná léčba dny rozeznává fázi klidu a fázi akutního zánětu. V období klidu léčba spočítá v užívání léků na snížení hladiny kyseliny močové v krvi a podporujících její vylučování z organismu. Také se mohou naordinovat léky snižující ph moči. Ve fázi akutní, kdy pacient trpí výraznými bolestmi, se podávají zejména léky působící na zánět samotný, také antirevmatika a samozřejmě léky tlumící bolest.
Článek Nemoc dna – příčina, příznaky a léčba byl publikován 22. května 2011 v 00.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (14).
Podobné články
- Dieta podle testu DNA 08.10.2013 00.00
- Spavá nemoc – příznaky a léčba 28.08.2012 23.00
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí 08.09.2010 10.00
- Aspergerův syndrom - nemoc nebo dar? 27.08.2010 21.00
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání 14.08.2024 07.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.