Zánět ledvin – příznaky, léčba i prevence
Sponzorované odkazy:
Zánět ledvin je dalším zánětem v řadě, který může být velmi nepříjemný a nebezpečný. Je proto dobré vědět o této chorobě ještě dříve, než nás má šanci postihnout. Prevence tak napomůže tomu, aby se nám obloukem vyhnula.
Ledviny a jejich zánět
Ledviny jsou párovým orgánem, který je uložen v břišní dutině podél páteře. Jejich úkolem je filtrace krve a čištění těla od škodlivin, které odvádí do moče. Jsou tedy pro lidský organismus velmi důležité a jejich zánět či možné následné poškození může být vážné.
Samotný zánět ledvin je bakteriální onemocnění. Bakterie se v ledvinách mohou ocitnout různými způsoby. Mohou se sem dostat krví z jakéhokoliv jiného místa v těle či přes močové cesty. Často se zánět objevuje u těch, kteří mají problémy s vyprazdňováním močového měchýře. Pokud totiž moč není odváděna, mohou se v ní rozmnožit bakterie, které poté postupují směrem nahoru až k ledvinám. Rovněž je zaznamenán vyšší výskyt u pacientů s diabetem 1. a 2.
Příznaky zánětu ledvin
Příznaků zánětu ledvin je celá řada. Nejčastěji na něj upozorní bolesti v zádech v oblasti ledvin a problémy s močením. Objevuje se častější močení a také pálení a řezání při vykonávání potřeby. Moč je navíc tmavší než normálně a se zápachem. Také celkový pocit schvácenosti, horečky a pocit třesu se vyskytuje často.
Léčba zánětu
Základem léčby zánětu ledvin je dostatečný příjem tekutin, a to až 4 litry denně. V některých případech je organismus hydratován pomocí infuzí. Nutné je také nasazení antibiotik, i ty jsou někdy podávány přímo do žíly. K tomu se mohou užívat také léky proti bolesti a horečce.
Prevence je to nejdůležitější
Riziko zánětu ledvin by se rozhodně nemělo podceňovat. Existuje řada kroků, které nám pomohou významně ho minimalizovat. Úplným základem, nejen v prevenci ledvinových onemocnění, je dobrý pitný režim. Důležitá je také správná životospráva, tedy příjem vitamínů, minerálů, podpora imunity a zdravý pohyb. Častokrát podceňované je prochladnutí. I na první pohled neškodné prochladnutí totiž může mít zásadní vliv na vznik ledvinového onemocnění. Zrovna tak správná hygiena na toaletě a nezadržování moči by mělo být samozřejmostí. A nakonec je třeba myslet na to, že se nevyplácí přecházet infekce a že v případě jakýchkoliv potíží s močovým ústrojím je nutno vše okamžitě řešit – snadno se totiž může stát, že se infekce roznese a odnesou to i ledviny.
Článek Zánět ledvin – příznaky, léčba i prevence byl publikován 13. května 2011 v 00.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (5).
Podobné články
- Zánět průdušek 04.02.2011 00.00
- Zánět spojivek 25.02.2010 18.00
- Onemocnění slinivky - zánět 13.03.2010 00.00
- Zánět močových cest 24.01.2011 22.00
- Zánět močového měchýře 26.02.2010 00.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.