Kofein a lidský organismus – jak to ve skutečnosti funguje?
Sponzorované odkazy:
Kofein je jednou z nejběžnějších drog. Mnozí ho totiž za drogu skutečně považují. Nálepka drogy však o něm nic nevypovídá, naopak často podporuje řadu dohadů a nepřesných tvrzení o kofeinu.
Kofein v mnoha podobách
Kofein je látka, která má ve své ryzí formě podobu jemného prášku. Takto se s ním však prakticky nikdy nesetkáme. Nejčastěji je k dostání, naštěstí, stále ještě v přírodní podobě. Vyskytuje se totiž ve více jak šesti desítkách rostlin. Nejznámější jsou pochopitelně kávová zrna, najdeme ho však i v čaji, kakaových bobech či kolových ořechách, v guaraně či jihoamerickém maté. Často je kofein v jednotlivých rostlinách označován různé, v kávě tradičně jako kofein, v maté matein, v čaji thein a tak dále. Vždy se ale jedná o tutéž substanci. Rozdíl je pouze v tom, že je tělu dodáván v seskupení s různými látkami. Molekuly kofeinu jsou totiž navázány na další látky a tyto komplexy pak mohou mít rozdílné vlastnosti. Mimo síly účinku je to pak například rychlost vstřebávání či schopnost dráždění sliznic.
Vliv kofeinu
Kofein má řadu pozitivních účinků na organismus. Základním důvodem jeho použití je schopnost stimulovat centrální nervovou soustavu. Díky tomu může zvyšovat schopnost soustředit se, napomáhá duševní bdělosti, také třeba podporuje schopnost komunikace.
Mezi další jeho účinky patří rozšiřování cév, čehož se využívá například u bolestí hlavy, stimuluje oběhový systém, respirační systém, zrovna tak urychluje metabolismus. Není však vhodným prostředkem na hubnutí, jelikož po vysazení dochází ke zhoršení stavu.
Kofein má i negativní vliv na člověka. Objevuje se zejména při velkých pravidelných dávkách. Problémy přináší osobám citlivým, jeho konzumaci by se měly rozhodně vyhnout těhotné ženy.
Káva vs. čaj
V obou nápojích je kofein. Kofein v čaji je však doprovázen jinými látkami, díky nimž není tak agresivní. Jeho účinek je jemnější, nedráždí sliznice. Přetrvává delší dobu, pozvolna se účinek i vytracuje. Čaj je také obecně zdravější díky obsahu dalších látek. Naproti tomu kofein v kávě je agresivnější, dráždí žaludek. Po smíchání s mlékem však agresivita kofeinu klesá, jelikož mléko sliznici žaludku chrání. U kávy je další nevýhodou projití procesem pražení.
Kofein s mírou
Kofein umí dobře posloužit, ale rozhodně bychom to s ním neměli přehánět. Hrozí vytvoření závislosti, objevuje se však i rezistence, při vyšších dávkách se také projevují vedlejší účinky. Je dobré naučit se ho používat a uchylovat se k němu hlavně v případě potřeby. Lepší je přijímat ho z rostlin, které nabízejí i další příznivé účinky, jako je třeba právě čaj či řada latinskoamerických rostlin.
Článek Kofein a lidský organismus – jak to ve skutečnosti funguje? byl publikován 13. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Povzbuzující látky – nastartujte se na jaro 30.04.2010 00.00
- Káva a hubnutí – ano či ne? 01.03.2013 20.00
- Jak předejít stárnutí? Stačí upravit návyky 13.02.2016 15.00
- Káva pomáhá vyvolávat pocity štěstí 30.07.2013 00.00
- Jak na kruhy pod očima 30.04.2013 12.00
Top 10
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Pásový opar – příznaky a léčba
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Posílení imunitního systému u dětí
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.