Pohanka chutná nejen vegetariánům
Sponzorované odkazy:
Pohanka jistě nepatří minulosti, zrovna jako pouze do vegetariánského jídelníčku. Obohatit ten svůj jí můžeme všichni, je také velmi vhodná pro osoby citlivé na lepek.
O pohance
Pohanka, odborně nazývaná jako Fagopyrum, má svoji pravlast v Mongolsku, na úpatí Himalájí. Spolu s Mongoly a Tatary se dostala postupem času až do Evropy a v mnoha kuchyních tehdejší doby se dobře zabydlela. Pro její chuť, snadnou přípravu i vysokou výživovou hodnotu měla nezastupitelné místo. Pěstovala a konzumovala se i hojně na našem území, v období středověku si vydobyla dokonce první místo mezi potravinami.
Pohanka jako součást mnoha diet
Návrat k pohance způsobily zejména nové směry ve stravování, jako je třeba makrobiotika. Velmi cenou potravinou je také v bezlepkové dietě díky tomu, že lepek neobsahuje.
V každém případě je pohanka dobrou náhražkou tradičních obilovin. Její trošku odlišná chuť dělá mnohé pokrmy lepší, zajímavější a dodává tělu spoustu cenných látek.
Látky obsažené v pohance
Pohanka je velmi zajímavý mix bílkovin, vitamínů, minerálů a dalších fytonutrientů. Odborníci pozitivně hodnotí její specifický obsah aminokyselin, celkově je dietním zdrojem bílkovin. Dále je zdrojem kvalitních sacharidů. Rovněž obsahuje vícenenasycené mastné kyseliny, má tak blahodárný vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na obsah vlákniny.
Co se týče vitamínů, nalezneme v pohance zejména vitamíny skupiny B – thiamin, riboflavin, niacin, dále vitamíny C a E. Z minerálů má zde největší zastoupení zinek, měď, selen a mangan, draslík, selen a vápník.
Pohanka je také známá pro vysoký obsah rutinu a cholinu.
Vliv pohanky na organismus
Díky výše uvedeným látkám má pohanka řadu příznivých účinků na nás organismus. Hlavně rutin a vitamín C mají pozitivní vliv na cévy a tím i na křečové žíly. Rutin společně s dalšími látkami pak pomáhá ke snižování hladiny krevního cukru. Cholin sám o sobě napomáhá regeneraci jater a je znám také díky jeho úloze v přenášení impulsů v mozku.
Vláknina má pozitivní vliv na trávení a potažmo působí preventivně proti problémům v trávicí soustavě včetně nádorových onemocnění. Spolu s vícenenasycenými mastnými kyselinami pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi.
Dále je pohanka využívána při detoxikaci organismu, je doporučována jako součást jídelníčku těhotných žen. Využívá se také při výskytu červených žilek, a to jak na pokožce, tak v oku.
Článek Pohanka chutná nejen vegetariánům byl publikován 28. března 2011 v 00.00 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- 4 podzimní superpotraviny, co dovedou zázraky 16.11.2016 19.00
- Příznaky celiakie - týká se i Vás? 11.09.2010 09.00
- Bio šampon – záruka zdravých a krásných vlasů 16.07.2012 12.00
- Bezlepková dieta – Co si dopřát a čemu se raději vyhnout 04.09.2011 00.00
- Lepek – kde všude se schovává? 03.02.2014 12.00
Top 10
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Posílení imunitního systému u dětí
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Test nanukových dortů - víte, co jíte?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.