Dělená strava, cesta ke štíhlosti?
Sponzorované odkazy:
Dělená strava „frčí“ už nějaký ten rok. Jedněmi vyzdvihovaný zázrak vedoucí k perfektnímu tělu, druhými důvod k pohrdavému zasmání se. Oba tábory obvykle neznají kompromisy. A to je škoda, protože pravda je asi skutečně někde na půli cesty.
Princip dělené stravy
Dělená strava není ani tak dieta v pravém slova smyslu. Spíše se jedná o určitý přístup ke stravování, k sestavování jídelníčku, možná i životnímu stylu celkově. Není o zakazování cukrů, nebo tuků či nařizování konzumace toho či tamtoho. Už z názvu je jasné, že půjde o využívání určitého dělení, tedy dělení potravin do skupin na základě určitého klíče. Dále platí systém pravidel upravující kombinování potravin z různých skupin.
Nejrozšířenější dělení potravin
Potraviny jsou nejčastěji děleny na bílkovinné, sacharidové a neutrální. Toto rozdělení tedy zohledňuje jejich složení, především pak ale procesy související s jejich trávením. Bílkovinná strava totiž vyžaduje přítomnost kyselin, naopak sacharidy potřebují prostředí bez kyselin, tedy zásadité. Z tohoto důvodu se potraviny z jednotlivých skupin mezi sebou nemíchají, konzumují se odděleně. Třetí, poslední skupinou jsou potraviny neutrální. Ty lze konzumovat samostatně či v kombinaci s potravinami bílkovinné, nebo sacharidové povahy.
Kombinování potravin z bílkovinné a sacharidové skupiny vytváří dle teorie dělené stravy neoptimální prostředí pro trávení a způsobuje vytváření či vstřebávání škodlivin.
Bílkovinné potraviny
Do skupiny bílkovinných potravin patří potraviny živočišného původu, tedy všechny druhy mas, ryby a mořské plody, dále vejce a mléčné výrobky. Obecně se však jednotliví propagátoři dělené stravy neshodnou na sóje a výrobcích z ní. Sója je na jednu stranu bohatá na bílkoviny, na druhou stranu se jedná samozřejmě o rostlinu.
Další, pro mnohé překvapivé bílkovinné potraviny jsou citrusy a veškeré další kyselé ovoce a vařená rajčata.
Sacharidové potraviny
Zde nalézáme hlavně rostlinné produkty. Patří sem obilniny, pokud možno v celozrnné úpravě, dále některé ovoce a zelenina. Jsou to hlavně sladké druhy, na sacharidy jsou také bohaté brambory nebo třeba kukuřice.
Neutrální potraviny
Ve skupině neutrálních potravin najdeme většinu zeleniny, ořechy, tuky a oleje, řadu výrobků s vysokým procentem tuku, tedy tučné sýry nebo ryby.
Výsledek změny jídelníčku
Potraviny bílkovinné a sacharidové povahy by se neměly míchat během dne. Co by mělo být výsledkem, v tom se jednotlivé teorie liší. Dle některých by mělo docházet ke zdravému trávení, dle jiných se snižuje příjem energie a v důsledku toho se hubne. Doporučit lze asi jen vyzkoušet, ale rozumně.
Článek Dělená strava, cesta ke štíhlosti? byl publikován 24. února 2011 v 00.00 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Zdravá strava 04.09.2008 08.43
- I zdravá strava může být levná 02.09.2013 12.00
- Jaká strava je pro děti (ne)vhodná? 04.09.2017 13.00
- Veganská strava má spoustu benefitů pro zdraví, ale může jej také nenávratně poškodit 29.09.2021 09.00
- 4 důvody, proč být veganem 17.11.2014 12.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.