Afty – jejich léčba není vždy jednoduchá
Sponzorované odkazy:
Afty bývají popisovány jako drobné vřídky tvořící se v dutině ústní. Kdo na ně trpí ví, jak moc nepříjemné dokáží být a jak obtížná jejich léčba mnohdy bývá.
Jak afty bezpečně poznáme
Kdo se s nimi ještě nesetkal, bude mít možná obtíže je správně identifikovat. Afty se tvoří v ústech a můžeme se s nimi setkat prakticky kdekoli. Ať už tedy na dásni, v blízkosti zubů, na měkkém patře, pod jazykem či na vnitřní straně rtu. Zpočátku aft není vidět, cítíme pouze, že je něco jinak, přejedeme-li po místě jazykem. Později se vytvoří malá bílá tečka, která se postupně zvětšuje, ve velmi nepříjemných případech až do průměru jednoho centimetru. Bílé místo je velmi citlivé a nepříjemně pálí při kontaktu se sladkými, slanými či kyselými potravinami. Máme-li aft navíc v místě, kde dochází ke kontaktu s dásní, bolí a pálí téměř nepřetržitě.
Co je dobré vědět
Afty lze v některých případech potlačit hned v jejich počátcích. Dokud se plně nerozvinou, je úspěch na jejich brzké zahnání větší. Často se totiž zvětšují a zvětšují, až začnou skutečně znepříjemňovat bytí. Necháme-li aft dospět do jeho nejzralejšího a nejnepříjemnějšího stádia, budeme se s ním potýkat několik dní (v některých případech i dva týdny) než zcela zmizí.
Co na afty zabírá
Na léčbu již vzniklých aftů fungují různé přípravky, které jsou k dostání v lékárnách. Často slibují urychlení hojení, výrazných výsledků se však bohužel nedočkáme. Praktické však jsou znecitlivující mastičky, které se aplikují přímo na aftu a dočasně tak zmírní, či v lepším případě zcela potlačí nepříjemné pálení. Samotná aplikace obvykle zpočátku přinese prudkou bolest, která však po několika sekundách odezní a aft jako bychom na několik minut až desítek minut vůbec neměli. To je ideální provést například před jídlem, abychom při stravování tolik netrpěli. Mastičku však můžeme nanášet jak často chceme a rovněž by měla přispět také k rychlejšímu uzdravování. Na afty pomáhá také vitamín B a kvasnice.
Poměrně nešetrnou a bolestivou metodou je vypalování solí, které však nemá vždy zaručený výsledek. Máme-li aft menší, umístíme do jeho středu velké zrno soli a čekáme, až náhlé prudké pálení odezní. V některých případech tak může být po problému.
Poměrně účinné bývají některé v lékárnách prodávané roztoky určené k potírání. Mnohdy je potřeba vyzkoušet více přípravků, než nalezneme ten, který u nás zabírá.
Článek Afty – jejich léčba není vždy jednoduchá byl publikován 4. listopadu 2010 v 00.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Afty - nejčastější nemoc dutiny ústní 19.09.2015 18.00
Top 10
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče II. díl
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Léčba závislosti na alkoholu homeopatiky
- Posílení imunitního systému u dětí
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.