Žloutenka typu C
Sponzorované odkazy:
Podle statistik je žloutenkou typu C nakaženo asi 180 milionů lidí na celém světě. V České republice se toto číslo pohybuje někde okolo 20 000 tisíc nakažených a každý rok jich přibude 800 nových. Skutečné číslo ovšem bude o něco vyšší, spousta nakažených o své nemoci ani neví.
Co je žloutenka typu C a jak se přenáší ?
Žloutenka typu C je zánětlivé onemocnění jater způsobené virem Flaviviridae. Pokud není léčena, stává se z ní chronické onemocnění vedoucí až k cirhóze či rakovině jater. Žloutenka typu C se přenáší stykem s krví. Při běžné kontaktu je riziko nákazy jen zanedbatelné. Stejně tak není běžná nákaza při bližším kontaktu jako je objímání a líbání. U pohlavního styku již sice riziko přenosu infekce prokázáno bylo, ale u monogamně žijících párů je téměř nulové. Jinak je to u promiskuitních jedinců, tady riziko nákazy rapidně vzrůstá, např. u prostitutek je výskyt žloutenky typu C velmi vysoký. Dále jsou žloutenkou typu C vysoce ohroženi ohroženi narkomani. Společné užívání či půjčování jehel je přímo ideální pro přenos nemoci. Proto také narkomani tvoří nejpočetnější skupinu nakažených. Ale žloutenkou typu C se lze infikovat například i při tetování či piercingu (to v případě, že nejsou dodrženy všechny hygienické a sterilizační podmínky) nebo při transplantaci krve (od roku 1992 se již provádí testy a tak tento způsob nákazy již téměř vymizel, setkat se s ním můžeme již jen v rozvojových zemích).
Jaké jsou příznaky žloutenky typu C ?
Ač je žloutenka typu C velmi závažné onemocnění často ani nakažený netuší, že jí má. Ve velkém množství případů totiž nevykazuje žádné symptomy a nakažený se o ní většinou dozvídá úplně náhodně při odběru krve kvůli jinému vyšetření. Přitom pro úspěšnou léčbu a úplné uzdravení je důležité podchytit nemoc, co nejdříve. Pokud se nemoc projeví, mezi její nejčastější symptomy patří:
- únava
- svědění kůže
- zabarvení kůže do žluta – to je příznak typický pro všechny druhy žloutenky
- nechutenství
- nespavost
- trávicí obtíže
- občasné bolesti a pocit napětí pod žebry na pravé straně
Jak se žloutenka typu C léčí ?
Narozdíl od žloutenek typu A a B neexistuje v současné době proti žloutence typu C očkování. Naštěstí pro nakažené již ale existuje účinná léčba. Při té jsou pacientům podávány léky zabraňující poškozování jater, vitamíny a aminokyseliny. Dále pacienti musí dodržovat zdravou životosprávu, tzn. dietu s přísným zákazem alkoholu, dostatek fyzické aktivity a psychickou pohodu. Při striktním dodržování všech pravidel je šance na úplné uzdravení téměř stoprocentní. V opačném případě vede žloutenka typu C k cirhóze nebo rakovině jater a zde už je jedinou nadějí pouze transplantace.
Článek Žloutenka typu C byl publikován 22. června 2010 v 21.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jana Mrkvíková . Pro diskusi slouží komentáře (4).
Podobné články
- Žloutenka typu A a její příznaky 21.10.2010 00.00
- Žloutenka typu B a její příznaky 22.10.2010 00.00
- Onemocnění jater - cirhóza a rakovina 24.06.2010 20.00
- Hepatitida C – očkování neexistuje, prevence však ano 19.08.2012 17.00
- Jak se vyhnout žloutence? 31.10.2008 13.16
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.