Onemocnění žaludku - gastritida, vředy a rakovina
Sponzorované odkazy:
Onemocnění žaludku bývá celá řada. Často ani nejde určit přesná diagnóza a příčina. Mezi však nejčastěji diagnostikovaná onemocnění žaludku patří gastritida, vředy a také, bohužel, rakovina.
Žaludeční gastritida
Nebo-li gastroenteritida je nejčastějším onemocnění žaludku vůbec. Rozlišit můžeme buď gastroenteritidu akutní, nebo chronickou. Při akutní gastroenteritidě nemocný vykazuje tyto příznaky: nechutenství, zvracení, průjem, nadměrná plynatost, zácpa, pocit plnosti, křeče v břiše. Nemoc se objevuje náhle a trvá jen několik dní. Léčba vyžaduje klid a dietní režim, popřípadě léky. Při chronické nebývají příznaky zcela specifické, často ani nejsou žádné. Diagnostikovat ji přesně může lékař až po odborném vyšetření.
Žaludeční vředy
Jsou druhým nejčastějším žaludečním onemocněním. Vznikají pokud je stěna žaludku či dvanácterníku poškozena přílišným působením žaludečních kyselin. Příčinou zvýšení tvorby kyselin je nesprávné a nevyvážené stravování. Příznaky žaludečních vředů je pálení žáhy Žaludeční vředy jsou povětšinou onemocnění chronické, jež se zhoršuje v některých obdobích a poté zase přichází období klidové. Riziko ohrožení života u žaludečních vředů vzniká tehdy, pokud žaludeční vřed praskne nebo poškodí tepnu či cévu a nastane krvácení do žaludku. Tehdy je nutná operace. Další komplikací při žaludečním vředu může být zánět. A v neposlední řadě je třeba si říci, že žaludečním vředy zvyšují riziko vzniku rakoviny žaludku.
Rakovina žaludku
Není přiliš častým onemocněním zato nejzávažnějším. Za její vznik je odpovědná nezdravá strava a Helikobakter pyroli. Bakterie byla objevena poměrně nedávno a je velmi odolná. Nemoc se v počátku projevuje jako neurčitá bolest v nadbřišku, pocit na zvracení, „těžko“ u žaludku. Typické příznaky nemoci jako je ztráta chuti k jídlu, nevolnosti, hubnutí, únava apod. se objevují až v pozdějším stádiu nemoci. Pro úspěšnou léčbu je však nezbytně nutné, aby nemoc byla odhalena co nejdříve. Nejvíce jsou rakovinou žaludku ohroženi lidé nad 50 let, s chronickým vředový onemocněním, s opakovanými záněty žaludku a lidé s potvrzenou přítomností Helikobaktera pyroli. I když je rakovina žaludku velmi vážnou nemocí, lze jí zcela vyléčit.
Článek Onemocnění žaludku - gastritida, vředy a rakovina byl publikován 4. června 2010 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jana Mrkvíková . Pro diskusi slouží komentáře (8).
Podobné články
- Chcete zhubnout? Prázdný žaludek není řešením! 10.01.2013 17.00
- 4 tipy, co připravit na Valentýna, aby vás netrápil žaludek 10.02.2015 19.00
- Probiotika 22.08.2011 07.00
- 5 tipů, jak zahnat kocovinu 03.03.2015 14.00
- Na zažívací potíže platí petržel i skořice 24.01.2014 12.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.