Zlatý med - přírodní antibiotikum
Sponzorované odkazy:
Med oplývá stejně jako všechny ostatní včelí produkty neobyčejnými blahodárnými účinky. Med má široké množství využití, má lahodnou chuť a pomůže při nejednom problému. Med najdeme jistě v každé domácnosti a tím pádem jej máme okamžitě k dispozici ve chvíli, kdy se nám jeho báječné vlastnosti hodí. Objevte všechna kouzla skrytá v medu a zvyšte jeho konzumaci k lepšímu zdraví.
Složení medu
Med je produkován včelami díky květům nejrůznějších rostlin, proto se jeho složení může mnohdy značně lišit. Obecně však obsahuje téměř 80 % cukru, především fruktózu a glukózu. V medu nalezneme mnoho stopových prvků, například draslík, hořčík, fosfor, měď, vápník, zinek a železo. Díky tomu projevuje med své příznivé účinky na mozek, kosti, ale i na pleť. V medu bychom nalezli také vitamíny skupiny B.
Med v kuchyni i v lékárničce
V kuchyni se med může použít prakticky k jakémukoliv doslazování. A to ať už sladkého pečiva či nápojů. Med má navíc i velmi příjemnou jemnou chuť, která je při přípravě moučníku žádaná. Kromě skvělé chutí je ale především účinným lékem.
Léčivé účinky medu
Med je coby lék využíván již tisíce let. Ani v dnešní moderní době neztratil svou popularitu a díky vědeckým výzkumům nám začíná být jeho síla stále jasnější. Med je kupříkladu známým antibiotikem s antibakteriálními a antiseptickými účinky. Med má poměrně nízké pH, je tedy poměrně kyselý a díky tomu brání růstu bakteriím, které způsobují nejrůznější infekce. Podle mnohých výzkumů je med velmi prospěšný při dlouhodobém užívání, a to především jako prevence před rakovinou.
Domácí využití medu
Med má přirozené hojivé účinky a také díky antibakteriálním vlastnostem se skvěle hodí k pokrytí drobných ranek, odřenin či popálenin. Mimo to také redukuje otoky a jizvy. V lidové medicíně bývá med používán také k léčbě zánětů, například při zánětu spojivek, kde je kapka medu vkápnuta do oka. Asi nejčastěji je med užíván orálně ke zmírnění mnoha příznaků nachlazení, angíny, ale i laryngitídy.
Medové léky
Z medu si můžeme připravit různé masky, krémy a kondicionéry. Jejich příprava není složitá a proto ji každý zvládne doma. Jedním z velmi jednoduchých receptů je recept na pleťovou masku, kterou si připravíme ze lžíce medu, bílku, lžičky glycerinu a trochy mouky. Masku necháme působit 10 minut.
Masku pro lesklé vlasy vyrobíme z dobře rozmixovaného banánu a lžíce medu rozpuštěné v rozehřáté lžičce olivového oleje.
Článek Zlatý med - přírodní antibiotikum byl publikován 20. prosince 2009 v 23.45 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- 4 tipy, jak si osladit život bez bílého cukru 06.05.2014 12.00
- Co dělat, když se chcete vyhnout antibiotikům? 06.03.2015 19.00
- Javorový sirup, zdravá pochoutka 24.10.2010 00.00
- 5 tipů, které rychle zatočí s nastydnutím 29.05.2014 12.00
- Trápí vás úporný kašel? Víme, jak se ho zbavit! 08.12.2021 09.00
Top 10
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Mateřská znaménka - neignorujte podezřele vypadající pihy
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! II. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.